Blog

Animus et Semper Fidelis 2023

Animus et Semper Fidelis 2023

Za nami uroczystość wręczenia corocznych nagród Animus et Semper Fidelis, która odbyła się w sali Starogardzkiego Centrum Kultury w dniu 2 października 2023. Laureatami tegorocznej edycji zostali: Minister Anna Moskwa, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz Stefan Kukowski Przeor Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława. Dziękuję Polskiemu Stowarzyszeniu Morskiemu i Gospodarczemu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za przyznanie tak wyjątkowej nagrody. Traktuję to jako wyróżnienie dla całego resortu klimatu i środowiska i wszystkich osób zaangażowanych w obronę narodowych interesów – mówiła minister Anna Moskwa. Nasza polityka energetyczna to jest polityka zwycięstwa, niepodległości, polityka suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego. Tylko konsekwentna polityka polskiego rządu zapewniła Polakom…
Czytaj więcej
30 000 Niewinnych Ofiar Zbrodni Pomorskiej – 2 października 1939

30 000 Niewinnych Ofiar Zbrodni Pomorskiej – 2 października 1939

Eksterminacja polskiej ludności cywilnej (inteligencji, rolników, robotników), Żydów oraz pacjentów szpitali psychiatrycznych na terenie przedwojennego województwa pomorskiego w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej. Na Pomorzu Gdańskim w 1939 r. w około 400 miejscowościach zamordowano ok. 30 tys. osób. Całkowita liczba ofiar jest niemożliwa do ustalenia z powodu zniszczenia przez sprawców dokumentacji oraz wydobycia i spalenie ciał pomordowanych. Zbrodnia pomorska 1939 Według Jochena Böhlera w 1939 r. na Pomorzu Gdańskim zamordowano ok. 30 tys. osób, 10 tys. osób zostało zamordowanych w Okręgu Rzeszy Kraju Warty, 1,5 tys. w prowincji śląskiej i 1 tys. w rejencji ciechanowskiej. W Generalnym Gubernatorstwie w tym czasie…
Czytaj więcej
Zaproszenie na uroczystość Animus et Semperfidelis 2023

Zaproszenie na uroczystość Animus et Semperfidelis 2023

Zarząd Stowarzyszenia mają zaszczyt zaprosić członków Stowarzyszenia na uroczystość wręczenia dorocznych nagród Animus et Semper Fidelis, która rozpocznie się 2 października 2023 Mszą św. o godzinie 10:00 w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, ul. Pomorska 4A. Po Mszy św. poświęcenie tablicy ad memoriam na pobliskim murze więzienia – około 250 m od kościoła, przejście procesjonalne. Konferencja i wręczenie nagród odbędzie się w sali Starogardzkiego Centrum Kultury – przejdziemy tam pieszo, około 300 m od tablicy. Rozpoczęcie konferencji o 12:15.
Czytaj więcej
Niepodziewany rozwój Portu Gdańsk

Niepodziewany rozwój Portu Gdańsk

Dane za pierwsze półrocze stawiają Port Gdańsk po raz kolejny na pozycji lidera w przeładunkach kontenerów na Bałtyku oraz na drugiej pozycji w przeładunkach ogółem. Port Gdańsk jest również w czołówce w rankingu portów europejskich, wyprzedzając m.in. port w Marsylii, Barcelonie, Konstancy czy Walencji. W pierwszym półroczu na nabrzeżach Portu Gdańsk przeładowano 41,2 mln ton towarów. To wzrost wolumenu o 36 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Największe wzrosty zanotowały surowce energetyczne, takie jak węgiel i paliwa płynne. Bez wątpienia na dobre wyniki gdańskiego portu znaczący wpływ mają realizowane od wielu lat inwestycje w portową infrastrukturę. W tym roku…
Czytaj więcej
„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba…”

„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba…”

Wraz z nią śmierć poniósł oficer wileńskiej AK ppor. Feliks Selmanowicz ps. Zagończyk”. Umierali z okrzykiem „Jeszcze Polska nie zginęła!” i „Niech żyje „Łupaszko”!”. „Inka” i „Zagończyk” zostali zabici strzałem w głowę przez dowódcę plutonu egzekucyjnego, ppor. Franciszka Sawickiego, ponieważ strzały z 10 pepesz plutonu mającego wykonać wyrok jedynie drasnęły dziewczynę i poraniły jej towarzysza niedoli, choć żołnierze strzelali z odległości trzech kroków. Do dziś rodzinom nie udało się odnaleźć miejsca ich pochówku. Wyrok śmierci był komunistyczną zbrodnią sądową, a zarazem aktem zemsty i bezradności UB wobec niemożności rozbicia oddziałów mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. „Inka” została aresztowana w Gdańsku rankiem…
Czytaj więcej
Żołnierze wyklęci – zapomniani bohaterowie

Żołnierze wyklęci – zapomniani bohaterowie

Zbrojny opór przeciwko komunistycznemu zniewoleniu stawiany w latach 1944-1963 przez partyzantkę antykomunistyczną już od dawna przez wielu historyków nazywany jest ostatnim narodowym powstaniem. Przez szeregi powojennego podziemia działającego na ziemiach Polski (nie licząc walczących na wschód od linii Curzona po lipcu 1944 r.) przewinęło się ok. 200 tys. ludzi, z czego w samym tylko 1945 r. ok. 20 tys. biło się bronią w ręku w oddziałach partyzanckich. Żołnierze Wyklęci stoczyli setki bitew i potyczek o znaczeniu lokalnym, bez frontów i armii, ale w szeregach wielu walczących w oderwaniu od siebie oddziałów, przy ogromnej dysproporcji sił i obojętności „wolnego świata”. Dokładnie…
Czytaj więcej
Gospodarka morska w Polsce w 2022 roku – informacja według GUS

Gospodarka morska w Polsce w 2022 roku – informacja według GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną ''Gospodarka morska w Polsce w 2022 roku''. W skali roku wzrosły obroty ładunkowe oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Zmalał natomiast ruch pasażerów w portach morskich. W transporcie międzynarodowym odnotowano spadek ładunków przetransportowanych morską flotą przez polskich przewoźników, a wzrost przewozów pasażerów. Według stanu na koniec 2022 r. morską flotę transportową tworzyła taka sama liczba jednostek jak przed rokiem, natomiast w wyniku przeklasyfikowań wzrosła ich łączna nośności i pojemności brutto. Liczba jednostek polskiej floty rybackiej zwiększyła się o 1 statek, łączna moc silników wzrosła o 0,1%, natomiast pojemność brutto pozostała na poziomie sprzed…
Czytaj więcej
W obronie Św. Jana Pawła II

W obronie Św. Jana Pawła II

Lista zasług św. Jana Pawła II jest niewyczerpana i wszyscy jesteśmy Mu winni wdzięczność za Jego odwagę, mądrość i nieustającą walkę o wolność i godność ludzi na całym świecie. Szanowni Państwo! W ostatnich dniach jesteśmy świadkami bezprecedensowego ataku na Osobę Świętego Jana Pawła II. Pod adresem wybitnego Polaka wysuwane są zarzuty o tuszowanie przypadków czynów pedofilskich wśród katolickich duchownych. Przedstawiciele niektórych środowisk domagają się odebrania św. Janowi Pawłowi II tytułu honorowego obywatelstwa, a także zmianę nazw ulic, parków czy szkół, które zostały nadane na Jego cześć. W tym celu stworzone zostały petycje i pisma składane do władz miasta Warszawy, Poznania,…
Czytaj więcej
Wspomnienie ś.p. Zbigniewa Wysockiego – Honorowego Prezesa PSM-G

Wspomnienie ś.p. Zbigniewa Wysockiego – Honorowego Prezesa PSM-G

Do końca swojego życia był wierny Panu Bogu i ojczyźnie. Kochał i szanował wszystkich ludzi. Rozmawiał ze wszystkimi. Był bardzo spokojny zrównoważony, ale i odważny – podkreślił na antenie Radia Maryja Zbigniew Sulatycki, kapitan żeglugi wielkiej oraz były wiceminister transportu i gospodarki morskiej, mówiąc o zmarłym inż. Zbigniewie Wysockim. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 30 stycznia.  Uroczystości pogrzebowe śp. inż. Zbigniewa Wysockiego zaplanowane są na 30 stycznia. Mszy św. w Katedrze Oliwskiej o godz. 11.00 przewodniczył będzie ks. bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy gdański. Modlitwa różańcowa rozpocznie się w kaplicy na Cmentarzu Katolickim w Sopocie o godz. 13.00. Zbigniew…
Czytaj więcej
Zaproszenie na Uroczystość Animus et Semperfidelis

Zaproszenie na Uroczystość Animus et Semperfidelis

Formularz rejestracyjny na Uroczystość Animus et Semperfidelis 2023 - prosimy wypełnić aby wziąć udział w wydarzeniu Poniżej prezentujemy ramowy program uroczystości: 10.00 – Msza św. w intencji Niewinnych Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, ul. Pomorska 4A. Kościół został wybudowany w latach 30. przez starogardzkiego proboszcza, Sługę Bożego Antoniego Henryka Szumana, wypędzonego przez Niemców z parafii we wrześniu 1939 i zamordowanego przez nich 2 października 1939 w drzwiach kościoła w Fordonie. Około 11:00 – Procesjonalne przejście z kościoła pod mur więzienia przy ulicy Pomorskiej - około 250 m. Warta honorowa, okolicznościowe przemówienia, wspólny śpiew. Odsłonięcie…
Czytaj więcej