10 lutego. W 1920 roku doszło do symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem

10 lutego 1920 roku odbyły się symboliczne zaślubiny Polski z Morzem Bałtyckim. Odbywającą się w Pucku ceremonię, polegającą na wrzuceniu pierścienia do morza, poprowadził generał Józef Haller. Stojący na czele Frontu Pomorskiego wojskowy dowodził pokojowym przejęciem przyznanego Polsce na mocy traktatu wersalskiego odcinka wybrzeża.

W lutym ten przebiegający bez większych zakłóceń proces został zakończony i uroczyście świętowano odzyskanie utraconego w trakcie zaborów dostępu do morza. Analogiczne ceremonie odbyły się także w innych miastach, które znalazły się w granicach Polski: Dziwnówku, Mrzeżynie i Kołobrzegu.

W wyniku rozstrzygnięć konferencji kończącej I wojnę światową Polsce przypadł nieco ponad 140-kilometrowy fragment wybrzeża bałtyckiego. Poza granicami odrodzonej Rzeczypospolitej znalazł się Gdańsk, który przekształcono w Wolne Miasto. Wąski pasek polskiego nabrzeża odcinał jednocześnie Prusy Wschodnie od reszty terytoriów niemieckich, co już od momentu odrodzenia Polski stanowiło źródło potencjalnych przyszłych konfliktów.

Powiązane treści